Érintésvédelem

  

        

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

 Érintésvédelmi (hibavédelmi) és Erősáramú Berendezések Felülvizsgálata      

 

Az erősáramú berendezések felülvizsgálata tűzvédelmi jellegű kötelezettség és az OTSZ írja elő. Az érintésvédelmi (hibavédelmi) felülvizsgálat a VMBSZ, illetve szervezett munkavégzés alatt munkavédelmi jogszabály írja elő. Feltehetően az eljövendő időben a két vizsgálat összevonásra kerül (villamos biztonsági felülvizsgálat) . A gyakorlatban sok esetben a két vizsgálat egyszerre történik. Ennek megfelelően a két vizsgálat folyamatát az alábbiakban ismertetjük:

 

ÉRINTÉSVÉDELMI (HIBAVÉDELMI) FELÜLVIZSGÁLAT

Az érintésvédelmi felülvizsgálat célja

A vizsgálat célja az, hogy kiszűrje és megelőzze a villamos berendezések érintéséből származó áramütéses baleseteket, felhívja a figyelmet, milyen biztonsági intézkedések szükségesek, hogy a villamos berendezések üzemeltetése biztonságos legyen.

Az áramütéses baleset általában úgy következik be, hogy a villamos berendezés külső burkolatának érintésekor ér minket az áramütés. Ez a test vagy burkolat üzemszerűen feszültségmentes, csak meghibásodás, testzárlat következtében kerül feszültség alá.

A felülvizsgálat az érintésvédelmi hibák feltárására irányuló ellenőrzés.  Az érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálat szemrevételezésből, műszeres mérésből, és a mérési eredmények kiértékeléséből áll.

Kinek és hol kell elvégeztetnie az érintésvédelmi felülvizsgálatot

Minden kommunális épületnek, vállalkozásnak, cégnek, intézménynek kötelező. Hatósági ellenőrzés alkalmával, illetve áramütéses baleset során kéri a Hatóság az érintésvédelmi felülvizsgálatról készült jegyzőkönyv bemutatását. Valamennyi telephelyen, irodában, oktatási intézményben, üzemcsarnokban, műhely épületben, üzletben, társasházaknál, mindenhol, ahol elektromos berendezés található jogszabályi kötelezettség az érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálat elvégzése.  

Új létesítmény átadásakor és a jogszabályban elő írt időszakonként, átalakítás, bővítés, javítás után, amikor megbontották a villamos berendezést, illetve új gép üzembe helyezésekor szükséges elvégezni az érintésvédelmi felülvizsgálatot.

Érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálat elvégzése szükséges továbbá minden új berendezés, vagy villamos kivitelezés létesítésekor (Üzembe helyezés előtti első felülvizsgálat menüpont.)

Valamennyi vállalkozás, cég, intézmény vezetőjének feladata az esedékes, időszakos felülvizsgálatok elvégeztetése.

Az üzemeltető kötelezettsége nem merül ki a kötelező felülvizsgálatok elvégzésében, ill. elvégeztetésében és a jegyzőkönyv megőrzésében, hanem köteles a felülvizsgálat során feltárt hibák, hiányosságok, szükséges javítások elvégzésére ill. elvégeztetésére is.

Mikor van szükség az érintésvédelmi felülvizsgálatra?

Az érintésvédelmi felülvizsgálatokat a jogszabályban meghatározott időközönként kell elvégezni.

Gyakorisága:

  • áramvédő kapcsoló: Ha a felhasználói berendezésben áram-védőkapcsoló van felszerelve, annak működőképességét legalább félévente, építési felvonulási területen üzembe helyezéskor és havonta az üzemeltetőnek a próbagomb megnyomásával ellenőriznie kell.
  • hordozható villamos gépek, kéziszerszámok: évente
  • A VMBSZ hatálya alá tartozó berendezések esetén ( a kisfeszültségű villamos berendezések általában ide tartoznak): 3;6 évente

 

Az érintésvédelmi felülvizsgálat és dokumentálás folyamata

  1. Adatbekérés

A feladat jellegétől és komplexitásától függően az ajánlat megadása előtt vagy helyszíni felmérést végzünk, vagy a kapott villamos dokumentációk és információk alapján készítjük el az árajánlatot.

  1. Árajánlat 

Az árajánlat tartalmazza a vizsgálandó berendezés pontos meghatározását, a felülvizsgálat egyösszegű vagy egységáras díját, a teljesítés helyét és határidejét illetve a fizetési feltételeket. Az árajánlat készítése helyszíni felmérést nem igénylő esetben ingyenes. Az árajánlatot elektronikus formában készítjük el és email-ben küldjük el az ügyfeleknek.

  1. Megrendelés, szerződéskötés

Az elküldött árajánlat elfogadásáról és a megrendelésről elektronikus választ kérünk. Nagyobb volumenű felülvizsgálat esetén, illetve erre vonatkozó igény esetén vállalkozói szerződést kötünk.

  1. Helyszíni felülvizsgálat és mérések

A helyszíni felülvizsgálatot minden esetben előre egyeztetett időpontban és időtartamban végezzük el. A vizsgálat a legkorszerűbb méréstechnikai eszközökkel és minimalizált üzemi kieséssel történik.

  1. Dokumentáció

Az Érintésvédelmi felülvizsgálat és az érintésvédelmi minősítő irat az MSZ HD 60364 szabvány szerint és az MSZ 2364 és az MSZ 172-1 figyelembevételével készül, a létesítés idejétől függően. Az érintésvédelmi vizsgálat végeredménye a helyszíni mérések kiértékelése után az érintésvédelmi (hibavédelmi) minősítő irat, amelyet a felülvizsgálat után készítünk el. Nyilatkozunk, hogy az általunk vizsgált villamos berendezések érintésvédelmileg megfelelnek-e az érvényben lévő előírásoknak. A minősítő iratot kettő eredeti példányban a számlával együtt adjuk át, vagy postán juttatjuk el a megrendelőnek. Külön kérésre digitális formában (pdf, -aláírást, pecsétet nem tartalmaz-) is eljuttatjuk a kész minősítést.

 

 

ERŐSÁRAMÚ BERENDEZÉSEK FELÜLVIZSGÁLATA (VILLAMOS TŰZVÉDELMI)

 

Az erősáramú villamos berendezések (villamos tűzvédelmi) felülvizsgálatáról az 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet (OTSZ) rendelkezik.

Az erősáramú berendezések felülvizsgálatának feladata és célja

Az adott létesítmény berendezéseinek és hálózatának felülvizsgálata a vizsgálat során felmerülő hibák megállapítására és minősítésére irányul, feladata a létesítésre vonatkozó szabványok és más előírások betartásának ellenőrzése. Továbbá feladata, hogy megelőzzük az elektromos berendezések hibájából, szakszerűtlen szereléséből eredő baleseteket és tűzeseteket, illetve, hogy kiküszöböljük az esetleges robbanásveszélyt.

Gyakorisága:

OTSZ

„277. § (1) A villamos berendezés használatbavételét követően a berendezés üzemeltetője, ha jogszabály másként nem rendelkezik,

  1. a) 300 kilogrammnál vagy 300 liternél nagyobb mennyiségű fokozottan tűz- vagy robbanásveszélyes osztályba tartozó anyag gyártására, feldolgozására, tárolására, felhasználására szolgáló helyiség vagy szabadtér esetén legalább 3 évenként,
  2. b) egyéb esetben legalább 6 évenként

a villamos berendezés tűzvédelmi felülvizsgálatát elvégezteti, és a tapasztalt hiányosságokat a minősítő iratban a felülvizsgáló által meghatározott határnapig megszüntetteti, melynek tényét hitelt érdemlő módon igazolja.

(2) A tűzvédelmi felülvizsgálat szempontjából a naptári napot kell figyelembe venni.

(3) A telep- vagy működési engedélyhez, bejelentéshez kötött átalakítás vagy rendeltetésváltás során a helyiségben, épületben elhelyezett villamos berendezéseken a berendezés üzemeltetője a tűzvédelmi felülvizsgálatot elvégezteti, ha az új rendeltetéshez a jogszabály gyakoribb felülvizsgálatot határoz meg.

(4) A villamos berendezések tűzvédelmi felülvizsgálata, a berendezés minősítése a létesítéskor érvényes vonatkozó műszaki követelmény szerint történik.”

Az erősáramú berendezések felülvizsgálat és dokumentálás folyamata megegyezik az érintésvédelmi felülvizsgálatoknál leírtakkal.

 

FONTOS: Az OTSZ előírásai kötelezőek, az előírt erősáramú berendezések (tűzvédelmi) felülvizsgálatának elmulasztása, valamint a Minősítő Iratban szereplő hibák kijavításának elmulasztása tűzvédelmi bírsággal sújtható! Katasztrófavédelmi Hatósági ellenőrzés során minden esetben kérik a felülvizsgálatról a Minősítő Irat bemutatását!

Ez a weboldal cookie-kat használ annak érdekében hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa. További információk